W dniach 29-31 sierpnia 2014 roku w budynku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku odbywały się IV Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne.

Tegoroczna edycja zgromadziła wielu muzyków, wokalistów i instrumentalistów, głównie z terenu naszej archidiecezji. Warsztaty poprowadzili znani kompozytorzy i dyrygenci, propagatorzy muzyki liturgicznej - Paweł Bębenek, Hubert Kowalski oraz Piotr Pałka przy wsparciu miejscowych muzyków. Ich ponad dziesięcioletnie doświadczenie wspólnej pracy warsztatowej na terenie całej Polski ma na celu przede wszystkim wspólną modlitwę środowiska zainteresowanego świadomym przeżywaniem liturgii. Założeniem organizatorów jest popularyzacja muzyki kościelnej, rozwijanie, ożywianie i tworzenie nowych grup odpowiedzialnych za prowadzenie śpiewów w czasie Mszy św., nabożeństw i modlitw.

Ostatnim wspólnym dziełem duetu kompozytorów Huberta Kowalskiego i Piotra Pałki było Oratorium ku czci błogosławionego ks. Michała Sopoćki pt. „Oto wierny sługa mój”, wykonanego w czerwcu tego roku w ramach uroczystości jubileuszowych Abp. Edwarda Ozorowskiego.

Nad całością wydarzenia czuwał ks. Krzysztof Łapiński, wykładowca muzyki kościelnej w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym, który od wielu lat angażuje się w organizację rozmaitych projektów i przedsięwzięć muzycznych w archidiecezji białostockiej.

Tematyka tegorocznych warsztatów wynika z dynamicznego rozwoju wspólnot ewangelizacyjnych, prowadzących modlitwy uwielbienia, które mocno akcentują dziękczynny wymiar modlitwy chrześcijańskiej. Rozwój tych grup wpływa na powstawanie licznych nowych utworów, które można włączać do liturgii zgodnie z istniejącymi przepisami liturgicznymi.

Uczestnicy warsztatów w repertuarze ostatniej edycji warsztatów mogli poznać m.in. sięgające do źródeł muzyki kościelnej dziedzictwo chorału gregoriańskiego, nowe aranżacje tradycyjnych utworów, a także nowe kompozycje czerpiące inspirację z doświadczenia wiary ich twórców, z Psalmów, literatury chrześcijańskiej oraz poezji religijnej.

Warsztaty zakończyła uroczysta Msza św. połączona z koncertem finałowym w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, której przewodniczył bp Henryk Ciereszko.

Źródło: ARCHIDIECEZJALNE WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W BIAŁYMSTOKU

Przejdź do YouTube i obejrzyj całość
Pobierz wszystkie utwory (.zip)

Słuchaj utworów
# Nazwa Słuchaj YouTube Pobierz
Msza święta
1 Veni Sancte Spiritus - Miłość ponad wszystko
Modlitwa przebłagalna i wynagradzająca m. i sł. Piotr Pałka
2 Kyrie
m. Paweł Bębenek
3 Alleluja
m. Piotr Pałka
4 Boże mój, Boże, szukam Ciebie
m. Paweł Bębenek
5 Agnus Dei
m. Paweł Bębenek
6 Cantate Domino
m. Hubert Kowalski
7 Oto Ja, twój Bóg
m. Piotr Pałka
Koncert
8 Ciebie Boże chwalimy
m. XVIII w., (Miod.) opr. Hubert Kowalski
9 Niechaj Cię Panie wielbią wszystkie Twoje dzieła (Psalm 145)
m. Paweł Bębenek
10 Miłość Twa, Panie uskrzydla
m. Piotr Pałka
11 Błogosławcie Pana
m. Paweł Bębenek sł. Paula Siewak OCPA z okazji peregrynacji Relikwii św. Teresy z Lisieux
12 Niech cała ziemia
Matt Redman opr. Hubert Kowalski
13 Pan wywyższony
Twila Paris
14 Tryskające zdroje w Studni
t.s. Leonia Przybyło CSSMA m. Piotr Pałka ks. Rafałowi Grzelczykowi
15 Bądźmy mocni w Panu
t. Alina i Hubert Kowalscy m. Hubert Kowalski