W dniach 26-28 sierpnia 2016 r. w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku odbyły się VI Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne Archidiecezji Białostockiej. Zgromadziły one blisko 150 uczestników: chórzystów i instrumentalistów.

Warsztaty poprowadzili znani kompozytorzy i dyrygenci, propagatorzy muzyki liturgicznej - Paweł Bębenek, Hubert Kowalski oraz Piotr Pałka. Doświadczenie, którym dzielili się z uczestnikami miało na celu popularyzację muzyki kościelnej, wspólną modlitwę środowiska muzycznego oraz rozwijanie, ożywianie i tworzenie nowych grup odpowiedzialnych za prowadzenie śpiewów w czasie Mszy św., nabożeństw i modlitw.

Tematyką tegorocznych warsztatów, tak jak przed rokiem były psalmy i pieśni do Ducha Świętego. Hasło spotkań były słowa – „Napełniajcie się Duchem, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach” zaczerpnięte z Listu do Efezjan, które zachęcały uczestników, aby w modlitwie, wyrażonej także poprzez muzykę i śpiew, obecna była radość i moc Ducha Świętego.

Nad całością wydarzenia czuwał ks. Krzysztof Łapiński, wykładowca muzyki kościelnej w białostockim Seminarium Duchownym, który od wielu lat angażuje się w organizację rozmaitych projektów i przedsięwzięć muzycznych w archidiecezji.

Uczestnicy warsztatów w repertuarze tegorocznej edycji mogli poznać współczesne aranżacje tradycyjnych utworów, a także nowe kompozycje czerpiące inspiracje z doświadczenia wiary ich twórców, z Psalmów, literatury chrześcijańskiej oraz poezji religijnej. Nie zabrakło również sięgania do źródeł muzyki kościelnej – chorału gregoriańskiego.

Uwieńczeniem warsztatów była uroczysta Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku pod przewodnictwem Abp. Edwarda Ozorowskiego. Od strony muzycznej przygotowali ją uczestnicy warsztatów. Po jej zakończeniu odbył się tradycyjny koncert finałowy, który pozwolił zaprezentować utwory wolano-instrumentalne, które zostały przygotowane podczas tegorocznych prac i ćwiczeń warsztatowych.

Przejdź do YouTube i obejrzyj całość
Pobierz wszystkie utwory (.zip)

Słuchaj utworów
# Nazwa Słuchaj YouTube Pobierz
Msza święta
1 Hymn do Ducha Świętego
2 Kyrie
m. Paweł Bębenek Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Jackowi Jezierskiemu w 1. rocznicę ingresu do Katedry św. Mikołaja w Elblągu
3 Alleluja
m. Hubert Kowalski
4 Przyjdź Panie Jezu
m. Paweł Bębenek
5 Jezu ufam Tobie
m. Piotr Pałka Siostrze Przełożonej Łukaszy Mędrali ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia
6 Idźcie, oto posyłam Was (Ite - Missa martyrum)
m. Piotr Pałka t.: o. Andrzej Zając OFM Conv Missa martyrum
Koncert
7 Łaska Pana
m.t. Piotr Pałka - 06.06.1993
8 Przyjdź Duchu Święty, napełnij me serce
m. Paweł Bębenek
9 Veni Sancte Spiritus
10 Przyjdź Duchu Święty i rozpal w nas płomień
m. Paweł Bębenek - luty 2010
11 Communio
m. Piotr Pałka t. o. Andrzej Zając OFM Conv
12 Duchu Wietrze
CSDC oprac: Hubert Kowalski
13 Bonus - Idźcie, oto posyłam Was
m. Piotr Pałka t.: o. Andrzej Zając OFM Conv Missa martyrum